7 قطعه هنری با الهام از آسمان شب

در تمام داستان های پدرها و مادربزرگ هایمان از لذت دیدن آسمان پر ستاره شب و کهکشان راه شیری میشنویم. آسمانی که به علم، دین، فلسفه، ادبیات و هنر الهام بخشیده است. متاسفانه ما هرگز هنر بزرگی را که به واسطه آلودگی نوری از دست داده ایم، نخواهیم شناخت.(من دو خط اول این پاراگراف را مثل متن اصلی ترجمه نکردم!)

از قطعات هنری که از آسمان پر ستاره شب الهام گرفته شده اند لذت ببرید و یاد بگیرید که چگونه میتوانید به نسل های آینده کمک کنید تا با الهام از آسمان شب به اختراع و رویاپردازی روی بیاورند.

زیرنویس نقاشی مقدمه:آسمان پر ستاره که در سال 1889 توسط ون گوک نقاشی شده است، مثال قدیمی است از این که آسمان تاریک شب چگونه بر خلاقیت اثر میگذاشت.

1-چشم اندازی از محصلان نجوم و هندسه: همان طور که اروپا از دوران تاریک عبور میکرد و نوآوری های علم، تکنولوژی، ادبیات و هنر ظهور پیدا میکردند، متفکران شروع به رصد آسمان پر ستاره کردند.

آیا ممکن است آسمان شب روشن امروزه شهرها مردم را به پرسیدن سوالات بزرگی  که کوپرنیک، کپلر، گالیله و نیوتن طرح کردند، وادارد؟

زیرنویس نقاشی: نقاش نامشخص، اوایل قرن 15

2- ستاره دنباله دار بزرگ 1680 بر فراز روتردام: دو قرن پس از رنسانس عصر روشن فکری در اروپا آغاز شد. رهبری روشنفکران و تاکید بر عقل و فردگرایی به جای سنت، سبب شد روشنفکران آثار دانش و اکتشافات را که با فراز و نشیب رشد میکرد، مشاهده کنند.

آسمان شب همچنان مبهوت کننده بود و سوالات و شک و تردیدهایی را با خود به همراه داشت.

در اینجا نقاش هلندی Verschuier جمعیتی را که به ستاره دنباله دار کرچ زل زده اند به تصویر کشیده است. یک ستاره دنباله دار بسیار روشن که در دسامبر 1680 در نزدیکی خورشید ظاهر شد. مشاهده کنندگان از آنچه میدیدند تعجب کرده بودند اما از آن نمیترسیدند.

دید مشابهی در رتردام امروزی احتمالا یک آسمان نارنجی رنگ به خاطر آلودگی نوری خواهد بود. آیا ساکنان رتردام مدرن برای دیدن چنین منظره ای بیرون می آیند؟

زیرنویس عکس: Lieve Verschuier ، رنگ روغن روی بوم

3-نجوم: در آغاز قرن 17، منجمان برای اولین بار تلسکوپ های خود را به سمت آسمان بکر اروپا نشانه گرفتند. و به رصد پدیده های نجومی که قبلا مشاهده نشده بودند، پرداختند. و کارهای آنان باعث شد تا نظریاتی مثل زمین مرکزی کنار گذاشته شوند.

اگر آلودگی نوری مانع نمیشد منجمان میتوانستند به راحتی تحقیقات نجومی را در پرجمعیت ترین مرکز اروپا هدایت کنند، اما ان ها مجبورند از شهرها دور شوند یا حتی به فضا روند تا همان آسمان شب را بدست آورند.

زیرنویس عکس: نقاش نامشخص( اما به Philipp Florinus von Pfalz نسبت داده میشود)، زولتسباخ،1705

4- شهاب 1860: پدیده های نجومی گاهی اوقات موضوع خوبی برای هنرمندان هستند تا از آن ها الهام بگیرند. در شب 20ام ژانویه 1860 یک شهاب در حالی که در اتمسفر زمین در حال چرخش بود قطعه قطعه شد و آبشاری از شهاب ها را به وجود آورد و الهام بخش کشیده شدن این نقاشی و سروده شدن نظمی از شاعر بزرگ آمریکایی Walt Whitman گردید.

ویتمن این شهاب را در شهر نیویورک رصد کرد، جایی که در حال حاضر فقط آسمان روشن در شب (آلودگی نوری زیاد) قابل مشاهده است. در تنگه ای از بتن، فولاد و شیشه آیا ساکنان امروزی نیویورک بار دیگر زحمت بالا بردن سرهای خود برای دیدن چنین شهاب نورانی را به دست خواهند آورد؟

Frederic Edwin Church, 1860 (Image courtesy of Judith Filenbaum Hernstadt)

5- شب پر ستاره بر فراز رن(Rhone) : آسمان شب از موضوعات مورد علاه وینسنت ون گوک بود. احترام او به آسمان پر ستاره شب هنوز هم در فرهنگ پاپ متداول است و دیگران را تحت الشعاع قرار داده است. ون گوک به همان اندازه زیبا کار میکند که ویژگی های آسمان شب مانند آسمان شب رن در اینجا نمایش داده شده.( equally beautiful van Gogh works that feature the night sky such as Starry Night Over the Rhone, shown here.)

نقاشی های او از مناظر شبانه تاکیدی است بر درک او از رنگ های آسمان شب و نورهای مصنوعی فضای باز که برای زمان او جدید بودند.

اگر ون گوک بخواهد آسمان امروزی رن را نشان دهد از چه رنگی هایی استفاده خواهد کرد؟

زیرنویس عکس: وینسنت ون گوک، 1888

6- شب پر ستاره: با نزدیک شدن به اواخر قرن 19ام، تعداد هنرمندانی که واقع گرایی دوران رنسانس را کنار گذاشتند و روی به آثار پر معنی و رساتر دوره روشن فکری آوردند، افزایش یافت.

رنگ، لحن و حالت تصویر ارزش بیشتری نسبت به دقیق بودن تصویر از افراد یا مکان ها پیدا کرده بودند.

در آسمان پر ستارهEdvard Munch در نقاشی جیغ، بیشتر به خاطر احساس بیمی که نسبت به شب دارد شناخته شده است و بیشتر ویژگی های زیبای آسمان شب را که میتوان احساس کرد را نادیده گرفته است.

نقاشی مانچ 5 سال زودتر از نقاشی ون گوک کشیده شده است. مانچ مجذوب تاریکی بود در حالی که ون گوک تحت تاثیر انعکاس اولین نورهای مصنوعی شهر بود. مانچ امروز به کجا باید سفر کند تا آسمان تاریک را نقاشی کند؟

زیرنویس نقاشی: Edvard Munch, 1893

7-نور ستاره‌های شب: غرب آمریکا با طبیعت وحشی و دست نخورده خود به بسیاری از هنرمندان الهام بخشیده است.

Georgia O’Keefe مسحور تاریک آسمان شب غرب شده بود. و آثار اولیه او شامل تلاش او برای نشان دادن عظمت فضا و تاریکی آسمان شب است.

O’Keefe نمیتوانست این ستاره ها در شهر نیویرک ببیند و مجبور بود در طبیعت غرب به دنبال آن برود.

زیرنویس نقاشی: Georgia O’Keeffe, 1917

آینده شب در خطر است:

تجربه ایستادن در زیر آسمان شبی که عاری از نورهای مصنوعی است یک امر عادی است. جوان و پیر، غنی و فقیر به طور یکسان در تمام نقاط جهان در احساس شگفتی و هیبت مشترک هستند. اما حالا آینده شب تهدید میشود. همان طور که ما بیشتر تجربه های مشترکمان را از دست میدهیم، چگونه هنرمندان، مخترعان و سازندگان آینده از آسمان شب الهام بگیرند؟

شما میتوانید به نسل آینده الهام ببخشید:

خوشبختانه آلودگی نوری برگشت پذیر است و شما میتوانید تغییرات واقعی و سریعی ایجاد کنید با:

  • چراغ ها را فقط در زمان و مکانی که نیاز است روشن کنید.
  • مطمین شوید که لامپ ها محافظ دارند و پایین را روشن میکنند نه سمت بالا.
  • از وسایل صرفه جویی در انرژی مانند تایمر، دیمر و سنسورهای حرکتی استفاده کنید.
  • به دوستان و همسایگان خود درباره ی اهمیت نورپردازی خوب برای سلامتی، اقتصاد و محیط زیست مان آموزش دهید.
  • به انجمن بین المللی اسمان تاریک در بخش مبارزه با آلودگی نوری بپیوندید.